• 26 listopada 2020

Jak dobrze zorganizować miejsce pracy w domu

Domowe biuro

Zadbaj o porządek na stanowisku pracy

Porządek w miejscu pracy ma bardzo duży wpływ na jakość tego jak miejsce pracy jest zorganizowane. Aby pracować efektywnie i skupić uwagę na wykonywanym zadaniu nie może być tak, że coś będzie nas rozpraszać. Obecność dystraktorów a więc czynników przeszkadzających w skupieniu w postaci stosu zbędnych dokumentów czy kartek sprawi, że zdecydowanie wydłuży się czas pracy nad projektami. Każdy element otoczenia może decydować o nastroju i efektywności. Dlatego też dobrze wiedzieć w jaki sposób przestrzeń biurka oraz jego okolice przygotować, tak by skutecznie osiągnąć wysoki poziom ergonomii pracy. Co więc powinno się zrobić?

Podstawa to posprzątanie własnego biurka

To nie żart – czasami właśnie te wszelkie zmiany musimy zacząć od siebie. Biurko to takie miejsce, w którym spędza się najwięcej czasu pracy. Jeśli więc na biurku jest bałagan to będzie trzeba starać się o czyszczenie blatu z kurzu, opróżnienie szuflad i usunięcie niepotrzebnych rzeczy. W miejscu pracy, gdzie wszystko będzie na swoim miejscu będzie można poczuć spokój i nie będzie trzeba tracić cennego czasu na szukanie wszystkich rzeczy. Po tym jak uporządkuje się biurko będzie można pracować szybciej oraz wydajniej, dlatego będzie to bardzo dobra opcja na poprawę ergonomii pracy.

Nie pozbywaj się wszystkiego naraz

W czasie robienia porządków na stanowisku pracy można podzielić rzeczy na kilka grup. Materiały, które są w danym czasie potrzebne kładziemy w zasięgu ręki, a to co nie będzie potrzebne i będziemy zajmować się tym później umieszczamy w szufladzie. Pozostałe rzeczy wkładamy do pudełek, gdzie ma być miejsce dla tego wszystkiego co będzie potrzebne w przyszłości. Taki zabiegi na pewno będzie poprawiał ergonomię w pracy.

Stanowisko pracy w domu

Pamiętaj o systematyczności

Za każdym razem staramy się kłaść rzeczy na swoje miejsce a nie gdzie tylko popadnie. To klucz do utrzymywania porządku w pracy, na stanowisku, gdzie pracę się wykonuje. Przestrzenie harmonogramu związanego ze sprzątaniem powinno być jak nawyk. Regularność jest jak klucz do sukcesu przy organizacji miejsca pracy. Jeśli mamy problem z systematycznością trzeba pamiętać, że można ją wypracować, ale trzeba chęci. Można również w kalendarzu aktywności codziennych planować sobie kilka minut przerwy, która przeznaczona będzie na porządkowanie całego bałaganu, który będzie nam narasta. Trzeba pamiętać o tym, że miejsce pracy i to jak ono wygląda wpływa na to jak inni będą nas postrzegać, nie będzie więc miało tylko znaczenia dla ergonomii pracy. Zadbane biurko i ładnie posegregowane dokumenty świadczą o tym, że jest się osobą dokładną, zdyscyplinowaną oraz konsekwentną.

Zapewnij odpowiednią ilość przerwy

Dla organizowania miejsca pracy ważne będzie również to ile będziemy mieli przerw. W znacznym stopniu przerwy wpływać będą na ergonomię pracy oraz efektywność i wydajność. To dzięki nim można mieć odpowiednią regeneracje przez co nie czujemy się zmęczeni. Jeśli nie będzie odpowiednio dużo przerw to bardzo szybko okaże się, że wydajność w pracy jest niska.

Share :

Może Cię zainteresować