• 24 stycznia 2021

Biuro kontra dom

Praca w biurze

Wiele osób marzy o pracy w domu i deklaruje, że od razu zamieniłoby swoją pracę w biurze na opcję domową. Taka praca kojarzy im się bowiem z wolnością i leniuchowaniem. W praktyce oczywiście praca w warunkach domowych ma wiele blasków, ale ma także swoje cienie i wady, o których warto poczytać.

Biuro to przede wszystkim konieczność pracy w ściśle określonym kieracie. Trzeba dotrzeć do niego o określonym czasie i pracować zgodnie z wytyczonymi przez kogoś innego zadaniami przez wyznaczoną ilość czasu. Nie jest to jednak takie do końca złe, ponieważ konieczność wstania rano i dotarcia na określoną godzinę oznacza, że pracownik wyrabia sobie rutynę pozwalającą mu na pracę efektywna i wydajną. Korzystają zwłaszcza najbardziej na to narzekające śpiochy. Wszystko to zawsze związane jest z planem działania, co jest bardzo pozytywnym zjawiskiem, jeżeli chodzi o wykonywanie sumiennie swoich obowiązków.

Co więcej, praca biurowa jest pracą wśród ludzi. Pomaga w socjalizacji i poprawia komfort psychiczny osoby pracującej w ten sposób. Można zaprzyjaźnić się z klientami i oczywiście przede wszystkim ze współpracownikami. Nie można zapominać także o tym, że praca z innymi specjalistami to sposób na poprawianie swoich kompetencji oraz możliwość nauczenia się nowych sposobów na radzenie sobie ze starymi zadaniami.

Nie można zapominać także o tym, że praca w biurze oznacza pracę w przestrzeni, którą ktoś dla nas zbudował, zaprojektował i utrzymuje w odpowiednim stanie. Jest to ważne i bardzo wygodne, ponieważ nie trzeba się martwic przyziemnymi problemami związanymi z odpowiednim zadbaniem o swoje otoczenie.

Wady pracy biurowej

Minusem pracy biurowej jest na pewno wielogodzinne przebywanie w pozycji siedzącej, co jest bardzo niezdrowe dla kręgosłupa. Ten rodzaj pracy powoduje także znużenie i mocno ogranicza chęci do pracy. Praca biurowa jest też zazwyczaj raczej mniej niż bardziej zróżnicowana, co nie pomaga ani w koncentracji, ani w budowaniu skutecznej motywacji. Potrzebna jest mocna samodyscyplina i zdolność do pilnowania siebie, co jednak oczywiście jest mocno wspomagane przez osoby pozostające w najbliższym otoczeniu. Na pewno szturchną, jeśli ktoś będzie zasypiał.

W domu najważniejsza jest elastyczność czasu pracy, bo chociaż deadline na pewno nie staje się pojęciem abstrakcyjnym, wręcz przeciwnie, to dążenie do wykonania celu realizowane jest w sposób i w czasie wybrane przez osobę pracującą. Można bez najmniejszych problemów Dzielić swoje aktywne godziny pomiędzy czas przeznaczony dla rodziny, czas dla nas, czas na ważne sprawy i wreszcie czas na prace zawodową. Tak długo, jak zadanie zostanie zrealizowane przed terminem, nikt nie będzie pytał o szczegóły naszego zaangażowania.

Nastawienie na efekt końcowy ma oczywiście swoje minusy, ponieważ wymaga zdolności do odpowiedniego planowania czasu, co nie zawsze jest taki proste i nie zawsze się ze wszystkim uda wyrobić. Co więcej, jest tutaj wiele pułapek, ponieważ predyspozycje do odkładania rzeczy na później zazwyczaj skutkują poważnymi problemami z realizowanie zleceń na czas.

Czytaj również praca dodatkowa w domu

Share :

Może Cię zainteresować

Opinie o firmach w Internecie

Masz swoją firmę? Dowiedz się jaki rodzaj reklamy jest najważniejszy dla każdego przedsiębiorstwa. Opinie...