• 26 listopada 2020

Jak się motywować do pracy w domu?

Motywacja do pracy

Praca w domu to coraz bardziej poważna opcja, ponieważ technologie informatyczne pozwalają nam wirtualnie przebywać w biurze nawet wtedy, kiedy nasze ciało jest w górach lub na plaży. W praktyce nie jest oczywiście tak różowo, ponieważ nasz wirtualny awatar może być w pracy, a nasze ja może w tym czasie przeglądać śmieszne obrazki w Internecie.

Konieczne jest przymuszenie się do pracy, odpowiednie zdyscyplinowanie i zadbanie o to, by my-szef był równie skuteczny w motywowaniu co szef-szef w biurze czy innym miejscu pracy tradycyjnej.

Planowanie dnia poprzez zadania

Freelancing to wolność. Można zaplanować czas według własnego uznania, co niestety często kończy się brakiem jakiegokolwiek planu, przez co czas staje się rozmemłany i brakuje motywacji. Pojawiają się plany spontaniczne, które z prawdziwymi planami nie mają wiele wspólnego. Dlatego warto jest zaplanować dla siebie dzień poprzez zbudowanie listy zadań do wykonania. Realizacja zadań to mała nagroda psychologiczna, co pomaga skutecznie osuwać dzień naprzód. Pierwszym elementem planu może być nawet pobudka o określonej godzinie.

Sport

Freelancerzy mają tendencje do fizycznego lenistwa. A sport jest bardzo ważny dla odpowiedniego działania całego organizmu. Dlatego konieczne jest ujecie w swoim planie dnia aktywności fizycznej. Poprawia ona gospodarkę hormonalną, reguluje ciśnienie krwi, ułatwia zasypianie i wiąże się z całą masą pomniejszych, a także większych korzyści. Aktywność fizyczna to także znakomity sposób na rozładowanie napięcia związanego z aktywnością zawodową, którego freelancer nie jest w stanie rozładowywać w grupie ludzi.

Dobra organizacja czasu pracy

Dobrze dopasowane godziny

Zegar biologiczny człowieka zawsze tyka swoim rytmem i nie da się go oszukać. Większość osób jest zdecydowanie bardziej produktywna w godzinach przedpołudniowych, chociaż są i osoby lubiące pracować nawet w nocy. Każdy freelancer powinien swoje godziny produktywne poświęcać pracy, a godziny mniej produktywne posiłkom, załatwianiu innych spraw czy aktywności sportowej. Praca do południa, a pod wieczór siłownia to znakomity układ dnia tym bardziej, że pozwala to na wyeliminowanie negatywnego wpływu całodziennego siedzenia przed komputerem.

Socjalizacja

W czasie pracy w domu łatwo jest się wyłączyć ze świata. Freelancerzy, chociaż teoretycznie zawsze mogą sobie zrobić wolne, często nie są w stanie znaleźć czasu na spotkanie z przyjaciółmi czy zabawę z dziećmi. Jest to problem i tego typu kwestie tylko pozornie wydają się marnowaniem czasu na cele czysto rozrywkowe. Człowiek potrzebuje takiej aktywności dla zdrowia psychicznego, co przekłada się bezpośrednio na jego odpowiedni poziom motywacji pracy.

Zadbaj o sen

Praca w biurze narzuca określony rytm dnia. Freelancing potrafi go zaburzać. Dlatego ważne jest powrócenie do określonych zdrowych mechanizmów, wśród których najważniejszy jest prawidłowy rytm snu i czuwania. Dzięki niemu organizm prawidłowo się regeneruje, obniża poziom hormonu stresu oraz sprawia to, że cały dzień jest lepszy dla osoby pracującej w domu.

Share :

Może Cię zainteresować