• 24 stycznia 2021

Jak zarabiać na zdjęciach w Internecie?

Fotografia stockowa

Jeśli marzymy o tym, aby zarabiać na fotografii, nie oznacza to wcale, że musimy posiadać własne studio fotograficzne. Nikt nie oczekuje też od nas, że będziemy pracować w agencji fotograficznej. Istnieje wiele prostych sposobów na zarabianie na zdjęciach. Co ważne, nie mamy wcale do czynienia ze sposobami, które są dostępne jedynie dla wąskiego grona wybranych.

W sieci rośnie zapotrzebowanie na zdjęcia wysokiej jakości, które stają się atrakcyjne choćby dla blogerów i projektantów. Można je wykorzystywać zarówno na portalach internetowych, jak i w e-bookach, zapotrzebowanie na nie zgłaszają przy tym także portale społecznościowe.

Banki zdjęć

Trend ten można wykorzystywać na wiele sposobów, a jednym z najlepszych wydaje się sprzedaż zdjęć w specjalnych bazach ze stockami. Serwisy takie określane są zwykle mianem banków zdjęć i obecnie funkcjonują jako jedne z najpopularniejszych miejsc, w których można nie tylko kupować, ale i sprzedawać fotografie. Korzystanie z nich jest intuicyjne, wystarczy bowiem założyć konto na jednym z nich i wgrać swoje zdjęcia, a potem opatrzyć je odpowiednimi opisami. Potem można już czekać na reakcje klientów, którzy będą pobierać je i kopiować.

Oczywiście, należy liczyć się z tym, że nie każde zdjęcie przesłane do banku zdjęć będzie w nim przyjęte. Nie wszystkie budzą też jednakowe zainteresowanie wśród odbiorców. W pierwszej fazie dobrze jest więc zaznajomić się z innymi zdjęciami, a tym samym zorientować się, które cieszą się największą popularnością. Nie można też zapominać o tym, że stocki musi cechować poprawność techniczna. Informacje o tego rodzaju wymogach znajdują się zazwyczaj w regulaminie banku zdjęć i dobrze jest zapoznać się z nimi jeszcze przed wysłaniem do akceptacji własnych fotografii.

Sprzedaż zdjęć w internecie

Zdjęcia stockowe są dość specyficzne, warto więc przy ich tworzeniu pamiętać o tak zwanym efekcie ikony. W praktyce oznacza to, że zdjęcia powinny być przejrzyste i czytelne, pozbawione zbędnych elementów. Oczekuje się też od nich, że nawet zmniejszone do rozmiaru miniatury, będą w jasny sposób opisywać daną sytuację. Jeśli planujemy sprzedawać stocki, powinniśmy również dążyć do tego, aby przygotowywana przez nas oferta była dopasowana do trendów, które aktualnie obowiązują. Dzięki temu wzrośnie szansa na to, że poszukujący zainteresują się właśnie polecanym przez nas rozwiązaniem.

Innym ciekawym pomysłem na zarabianie na zdjęciach jest poszukiwanie niszy, a więc znalezienie takiego tematu, który nie jest często fotografowany. Publikowanie stocków wymaga od nas profesjonalnego podejścia do prawa do własności intelektualnej oraz wykorzystania wizerunku. Jeśli więc wykonujemy zdjęcia ludzi, musimy posiadać ich zgodę na to, że ich wizerunek zostanie wykorzystany. Bank zdjęć może też zrezygnować z naszego zdjęcia, jeśli pojawia się na nim logo firmy, szyld sklepu, znak handlowy, a nawet chroniona architektura. Ceny za stocki są bardzo zróżnicowane i wahają się od kilkudziesięciu groszy do nawet kilkudziesięciu złotych. Tu duże znaczenie ma nie tylko jakość, ale również rozmiar oraz specyfika sprzedawanego zdjęcia. Ważna jest też licencja oraz zastosowany model rozliczeń.

Share :

Może Cię zainteresować

Pomysły na biznes online

Chcesz wystartować ze swoim biznesem online ale nie masz na niego pomysły? A może chciałbyś dorobić po pracy...