• 26 listopada 2020

Poznaj zalety oraz wady pracy w domu cz. I

Praca w domowym zaciszu

Home Office – to inaczej po prostu praca zdalna, która charakteryzuje się tym, że wykonuje się zadania firmowe w miejscu swojego zamieszkania. Wiele osób uważa, że to bardzo duży atut, ponieważ samodzielnie układa się plan pracy i w każdej chwili można wybrać się do własnej kuchni czy toalety. Do biurka można usiąść w piżamie. Wydaje się, że to bajka, ale czy na pewno tak właśnie jest?

Praca zdalna czy będzie opłacalna

Pośród rożnych ogłoszeń zatrudnienia zamieszczanych przez pracodawców coraz częściej pojawiają się także oferty pracy zdalnej. Ten system pracy kojarzył się raczej z pracą jaka wykonuje freelancer, albo osoba z własną małą firmą. Obecnie jednak coraz częściej ludzie wykonują taką pracę również dla firm, z którymi na stałe są związani. Czy jednak taka praca to same korzyści?

Oczywiście jeśli ma się dużą dyscyplinę to taka forma pracy będzie zbliżona do tej jaka wykonuje się w pracy. Jednak trzeba pamiętać, że każdy człowiek z natury jest istotą społeczną, dlatego kontakty z innymi ludźmi są mu po prostu potrzebne. To wpływa na przynależność do społeczeństwa i firmy. Jest to bardzo ważne, z czasem bowiem może się okazać, że człowiek stoi obok firmy i nie czuje się tam dobrze.

Korzyści wynikające z pracy zdalnej

Praca w domu ma oczywiście swoje zalety, jednak warto powiedzieć o tym jakie zalety wskazują w sieci osoby, które tak pracują.

- czas pracy indywidualnie planowany, dzięki temu liczyć można na elastyczność

- atrakcyjne rozwiązanie dla kobiet w ciąży albo rodziców, którzy muszą opiekować się noworodkiem czy chorym dzieckiem

Cienie i blaski pracy w domu

- oszczędność na wynajmowaniu biura

- oszczędność czasu i pieniędzy, które trzeba wydawać na dojazdy do pracy. Oszczędzając na dojeździe dajemy sobie również więcej czasu na pracę czy wypoczynek

- można stworzyć sobie w domu takie warunki, w których będziemy się dobrze czuli i wykonywanie pracy będzie komfortowe.

Utrudnienia przy pracy w domu?

Przede wszystkim domowe warunki mogą ułatwiać nam wykonywanie pracy, ale mogą również to utrudniać. Jeśli ktoś ma małe dziecko to musi się liczyć z tym, że będzie ono oczekiwało ciągłej uwagi. Często również inne rzeczy w domu przykuwają naszą uwagę. Czasem pojawi się sąsiad, czasami zagada nas ktoś bliski i czas ucieka, a praca nie zawsze jest wykonana. Problemem jest niekiedy również to, że miesza się przestrzeń do pracy z przestrzenią do wypoczynku. Dla osób pracujących zdalnie warto więc organizować specjalne pomieszczenie, z którego praca nie będzie wynoszona. W ten sposób oddzieli się dom od pracy.

Praca zdalna może się także okazać przygnębiająca dla tych osób, które są towarzyskie i dobrze czują się wśród ludzi, chętnie stawiają na pracę zespołową. Brak integracji z innymi pracownikami zmniejsza również motywację oraz chęć realizowania projektów. Z punktu widzenia psychologów oraz socjologów człowiek jest istotą społeczną i dlatego kontakt z ludźmi będzie potrzebny. Pracując w trybie zdalnym może tego brakować. Dlatego nie wszystko wydaje się takie piękne jakby się to mogło wydawać. Praca zdalna ma swoje plusy, ale trzeba pamiętać, że ma nie tylko plusy, są także negatywne strony takiej pracy.

Jeśli chcesz napisać profesjonalne cv to możesz zawsze skorzystać z kreatora dostępnego na stronie adconnect

Share :

Może Cię zainteresować

Największe wyzwania pracy w domu

Choć ludzie młodzi, którzy wypowiadają się na temat home office, uważają domowe biuro przede wszystkim za...