• 24 stycznia 2021

Praca z domu

Grafik komputerowy

Praca zdalna jest wybierana przez coraz szersze grono ludzi. Możliwa jest dzięki dostępowi do Internetu. W wielu przypadkach taki rodzaj pracy jest pierwszym wyborem i wcale nie należy tego traktować jako sposobu na dorabianie, albowiem za pośrednictwem internetu można naprawdę dobrze zarobić.

Home Office

Home Office to pochodzące z języka angielskiego określenie na pracę wykonywaną w domu. W praktyce wystarczy tylko komputer oraz stałe połączenie z Internetem, by było możliwe zarabianie w ten sposób. Dla większości osób cały czas jest to oczywiście przede wszystkim sposób na dorabianie do podstawowej pensji oraz niejednokrotnie łączenie pracy z własnym hobby.

Kto może tak pracować?

Taki rodzaj pracy ma swoje plusy, ale wymaga też od osoby jej podejmującej odpowiedniego zdyscyplinowania oraz umiejętności organizowania własnej pracy w domu. Nie ma tutaj bowiem współpracowników ani szefa, który wyznaczałby kolejne zadania, a potem z nich rozliczał. Czasami ciężko jest zmobilizować się do pracy i ciężko jest utrzymać właściwe skupienie. Praca sama w sobie dla wielu osób także bywa uciążliwa, ponieważ zazwyczaj wykonywana jest w pojedynkę bez kontaktu z innymi osobami i bez wsparcia w wykonywanych czynnościach. Z wszystkim trzeba sobie radzić samodzielnie, bo nie ma kogo poprosić o radę czy pomoc.

Do zalet z pewnością zalicza się to, że nikt po nas nie krzyczy, pracujemy własnym rytmem, a do tego robimy to w domowym zaciszu. Zaciszu, czyli nikt nam nie przeszkadza, nikt nas nie rozprasza i nie musimy znosić ludzi, których nie lubimy.

Formy pracy zdalnej

Praca zdalna może przyjmować wiele form. Najczęściej jest to praca należąca do jednej z poniższych grup:

- telepraca – kontakt telefoniczny z klientem w celu oferowania mu wsparcia lub prowadzenia sprzedaży;

- praca na zlecenie – wykonywanie konkretnych projektów, na przykład stron internetowych lub pisanie tekstów, na zlecenie klientów.

Praca programisty

Typowe zawody

Niektóre zawody są specjalnie predysponowane do wykonywania pracy w reżimie zdalnym. Są to przede wszystkim:

- graficy komputerowi;

- programiści;

- copywriterzy;

- tłumacze;

- architekci.

Praca w domu

Najważniejsza zaleta pracy w domu to oczywiście jej elastyczność. Można samodzielnie dobierać ilość oraz czasy wykonywanej pracy. Nie bez znaczenia jest tutaj także oszczędność czasu i pieniędzy. Dojazd do biura nie trwa długo i nie spali za dużo benzyny, jeśli biuro jest na końcu korytarza. Praca w domu to także idealne rozwiązanie dla osób z małymi dziećmi lub na różne sposoby uwiązanymi w domu.

Share :

Może Cię zainteresować

Największe wyzwania pracy w domu

Choć ludzie młodzi, którzy wypowiadają się na temat home office, uważają domowe biuro przede wszystkim za...