• 26 listopada 2020

Poznaj zalety oraz wady pracy w domu cz. II

Praca w domu

Praca zdalna wymagać będzie od nas większej dyscypliny, umiejętności zarządzania czasem a także automotywacji, by nie była to udręka, która pociągać będzie za sobą konsekwencje dla firmy, dla której pracujemy.

Co zrobić, by pracować zdalnie i by praca była efektywna?

Punkt widzenia pracodawcy

Przede wszystkim należy z pracownikiem określić jasno zasady wykonywania obowiązków zdalnie, i obie strony muszą tego przestrzegać. Należy stały kontakt z pracownikiem utrzymywać, ponieważ komunikacja jest podstawą efektywnej pracy. Szybko należy odpisywać na maile. Pracodawca może również w takiej sytuacji wykorzystywać tryb zadaniowy a nie godzinowy. Warto ustalić moment, w którym będzie można wykonywać rozmowy podsumowujące, w ramach których będzie się omawiać cząstkowe efekty pracy i jej przebieg.

Należy pamiętać, że pracownik w biurze jak i zdalny potrzebują regularnej informacji zwrotnej. Można także ustalić czas, w którym będą odbywały się spotkania robocze. Wiadomości powinny być zrozumiałe, by nie było sytuacji, że cała komunikacja będzie bezrefleksyjna. W komunikacji z pracownikiem pracodawca może proponować zdawanie dziennych albo tygodniowych raportów z tego co udało się osiągnąć, co mogło sprawiać trudności i co jest do poprawy.

Praca zdalna

Z punktu widzenia pracownika

Będąc w domu zbudować należy sobie przestrzeń spokoju do pracy. Najlepiej oczywiście przygotować sobie osobne pomieszczenie i je wykorzystywać. Staramy się dostosować biuro do warunków, które pozwalać będą na koncentrację. Unikamy rozpraszaczy, na pewno wyłączyć należy media społecznościowe, ponieważ to właśnie ten element, który obecnie wielu osobom zabiera masę czasu. W zarządzaniu czasem można będzie także wykorzystywać dostępne online specjalne narzędzia do planowania dnia.

Jeśli uda się je synchronizować to będziemy mieli także sytuacje, w których poszczególne wydarzenia będą przywoływane, przypominane. Zadbać należy o regularne przerwy. Np. co godzinę pracy wykonujemy 10 minut relaksu, oderwania od pracy. Umysł wypocznie i pozwoli sobie na dalszą koncentrację. Wcześniej oczywiście planujemy i przygotowujemy posiłki, by nie wykonywać ich w czasie pracy. Musimy poczuć się tak jakbyśmy byli w pracy. To zawsze bardzo ważna kwestia, ponieważ tylko wtedy możemy wykonywać pracę w prawidłowy sposób i ostatecznie uda się osiągnąć zadowalające efekty.

Podsumowanie

Praca zdalna niesie za sobą bardzo dużo korzyści, a jeśli będzie zaplanowana w sposób rozsądny nie tylko ze strony pracownika, ale również ze strony pracodawcy. To dobre rozwiązanie dla małych firm, którego dopiero swoją karierę rozpoczynają i wszystkie koszty są dla nich ważne, dokładnie chcą je rozliczać. Nie wykreśla to jednak możliwości pracy w tym systemie także w większych firmach, jeśli tylko kultura organizacyjna jest odpowiednia i można między innymi liczyć na to, że kontakt z innymi pracownikami będzie udany. To zawsze bardzo ważna kwestia, o której trzeba zawsze pamiętać. Bez odpowiedniego planowania i należytej komunikacji taka praca na pewno się nie uda.

Share :

Może Cię zainteresować

Największe wyzwania pracy w domu

Choć ludzie młodzi, którzy wypowiadają się na temat home office, uważają domowe biuro przede wszystkim za...

Praca z domu

Praca zdalna jest wybierana przez coraz szersze grono ludzi. Możliwa jest dzięki dostępowi do Internetu. W wielu...