• 26 listopada 2020

Organizacja czasu – 6 wskazówek

Plan działania

Jeśli będziemy dobrze zrządzać czasem pracy to będzie można czuć wolność od presji i stresu. Można będzie uzyskać większą produktywność i dalej będzie więcej czasu na relaks. Nie ma jednej recepty na to jak zarządzać czasem, to indywidualna sprawa jak dobieranie ubrań. Każdemu służy coś innego.

Mamy jednak kilka wskazówek, które bardzo często są wykorzystywane i wiele osób uważa, że pozwalają one kontrolować czas w sposób skuteczny. Organizacja czasu dla jednych to kwestia, która spędza sen z powiek, dla innych atrybut naszego życia. Część z nas się przed tym broni i wypiera potrzebę budowania porządku w pracy. W ciągu dnia oddajemy się losowi. Co szybko będzie przeradzać się w górę problemów i niezrealizowanych obowiązków. Wtedy organizacja czasu wydaje się zbawienna a brak tej organizacji sprawia, że pojawiają się frustrację

Podstawy kompetencji organizowania czasu

Kluczowa rola w wyrabianiu nawyku zarządzenia czasu będzie związana z orientacją w czasie i świadomym przyjmowaniem odpowiedniej perspektywy w danej chwili.

Lista

Listy spraw do załatwienia będą rzeczywiście działać. Trzeba sobie spisać co ma się do zrobienia. Można dodatkowo ustawić przypomnienie w telefonie. Tajemnica robienia list jest umieszczenie na niej spraw możliwych do wykonania a także ustalanie czasu w jakim maja być one wykonane. Ważne jest również to, by na liście nie było za dużo zadań. Dzieli się listę na domową, osobistą i zawodową.

Trzymanie się terminów

Gdy już będzie się ustalać terminy wykonania zadań następnie bardzo ważne będzie trzymanie się tych terminów. Aby się to udało muszą być to terminy spokojne a więc takie, które osiągnąć się po prostu da.

Rezygnacja z multitaskingu

Niektórzy uważają, że jeśli będą robić kilka rzeczy na raz to się uratują i zaoszczędzą czas. Jednak nic bardziej mylnego. Taka praca jest mało efektywna. Umysł pracuje bardziej produktywnie jeśli będzie skupiony na jednej czynności. Dbamy o koncentrację uwagi, a dzięki temu będzie się miało więcej czasu.

Planowanie obowiązków

Delegowanie obowiązków

To również bardzo ważna umiejętność. Jeśli ktoś jest tak zwaną Zosią Samosią, to musi się liczyć z tym, że będzie miał mało czasu. Taka postawa może wynikać z tego, że mocno chce się kontrolować rzeczywistość wiedzieć wszystko, wszystko robić i nad wszystkim mieć kontrolę. Taka osoba tak naprawdę wewnątrz odczuwa bardzo dużo niepokoju. Jego tłumienie sprawia, że brakuje skuteczności, pojawia się zdenerwowanie, że ucieka czas. Delegowanie wcale nie oznacza słabości, ale jest to oznaka życiowej mądrości i zaufania do innych osób.

Odpoczywaj

Duża koncentracja w trakcie pracy wymaga odpowiednio dużego odpoczynku. Trzeba nauczyć się robić przerwy w pracy. Ustalić sobie harmonogram tak, że będzie tam również relaks na ważnej pozycji. Szukamy miejsca na nic nie robienie, na ruch i medytację. Gdy tego nie uwzględniamy doprowadzi się do stanu wypalenia z powodu stresu.

Nagradzaj się

Nie można obawiać się, dawania sobie nagród. Każdy dobrze zorganizowany czas, sukces powinien wiązać się z nagrodą jaką będziemy sobie wręczać.

Oferty pracy Warszawa - joob.pl

Share :

Może Cię zainteresować